Opinie o Nas
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Integracja sensoryczna w życiu małego dziecka 0
Integracja sensoryczna w życiu małego dziecka

Integracja sensoryczna w życiu małego dziecka

Integracja sensoryczna jest procesem, który wpływa korzystnie na dziecko, na jego całościowy rozwój. Co powinnaś wiedzieć na ten temat? Jakie zabawki są polecane, jeżeli chodzi o integrację sensoryczną? Czas na to, abyś mogła zdobyć odpowiednią garść informacji.

Czym jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna to proces polegający na stymulacji bodźców. Mówiąc wprost - jest to oddziaływanie na takie zmysły, jak wzrok, słuch, niekiedy nawet smak, co jest ważne w przyszłym rozwoju dziecka. Im jest dziecko mniejsze, tym stymulacja sensoryczna powinna być bardziej delikatna.

Warto zadbać o to, aby maluch poprzez codzienną zabawę mógł otrzymać taką dawkę bodźców stymulujących, dzięki czemu w prawidłowy sposób będzie mogła przebiegać integracja wzrokowo-ruchowa, która jest procesem kształtującym się u każdego dziecka aż do siódmego roku życia.

Wydaje Ci się, że integracja sensoryczna jest trudnym procesem? Wręcz przeciwnie. Wszystko jest możliwe do przeprowadzenia w warunkach domowych, np. przy udziale odpowiednich zabawek sensorycznych. Zawsze jednak należy położyć akcent na to, aby proces integracji odbywał się w sposób jak najbardziej naturalny. Codzienne aktywności, zabawy przynoszą ogrom korzyści.

Prawidłowy rozwój malucha

Oddziaływanie na malucha przy pomocy bodźców w przyszłości pozwoli mu wykorzystać szerokie spektrum jego możliwości. Świadoma integracja sensoryczna, która możliwa jest dzięki prostym zabawom (wiele z nich na pewno jest Ci doskonale znanych!), pomoże Twojemu dziecku. Będąc świadomym rodzicem, na pewno będziesz chciała zadbać o tę kwestię. W jaki sposób?

Integracja sensoryczna wpływa m.in. na prawidłowe napięcie mięśniowe. Wiele dzieci, w szczególności w okresie niemowlęcym, ma z tym problem. Wśród innych zalet płynących z sensoryki można wymienić prawidłowy rozwój zmysłów, dobrą koordynację, równowagę, a w przyszłości nawet rozwój mowy. Nie można bowiem zapomnieć, że integracja sensoryczna jest procesem, który powinien wynikać z naturalnych zabaw i aktywności, przez wiele, wiele lat. Dzieci biorą udział w takich zabawach sensorycznych nawet w przedszkolu, podczas zajęć.

Integracja sensoryczna dla dobra dziecka

Im więcej takich naturalnych bodźców będzie otrzymywać Twoje dziecko, tym lepiej. Integracja sensoryczna jest takim procesem, który w sposób korzystny wpływa m.in. na takie elementy, jak poczucie własnej wartości, sprawstwa. Twój maluch będzie miał okazję do tego, aby nauczyć się siebie, otaczającego świata, zdobywając za każdym razem kolejną, wartościową porcję wiedzy. Działaj dla dobra własnego dziecka.

Polecane zabawki sensoryczne

Jaka zabawka sensoryczna będzie najlepsza? Dla niemowlaków dobrą propozycją okazać się może mata wodna. Rozwija ona umysł i ciało malucha m.in. za sprawą zwierzątek znajdujących się wewnątrz. Wystarczy tylko, że nalejesz do środka wodę i będziesz mogła z dzieckiem rozpocząć wesołą zabawę.

Integracja sensoryczna to proces, który można również rozpocząć dzięki ...grzechotkom. W sklepach otrzymasz grzechotki, które można włożyć maluchowi do rączki lub przyczepić do rączki. Możesz również wybrać specjalne skarpetki grzechoczące.

Nie zapominaj również o zabawkach z różnego rodzaju wypustkami, które pobudzają motorykę małą, ucząc rozpoznawania kształtów. Pod tym względem doskonale sprawują się piłeczki sensoryczne, którymi może bawić się dziecko. Przy ich pomocy będziesz mogła również wykonać masaż swojemu dziecku, np. delikatnie turlając piłkę po plecach malucha. Aktywizujące piłeczki spotykają się z dużym uznaniem ze strony rodziców.

Materiałowe, szeleszczące książeczki sensoryczne świetnie wpływają nie tylko na wzrok, ale również na dotyk. Są one bezpieczne i delikatnie, więc ze spokojem można dać je maluchowi, pobudzając tym samym kilka zmysłów na raz.

Integracja sensoryczna wykorzystuje jeszcze wiele innych zabawek, jakie w pozytywny sposób mogą wpływać na rozwój dziecka. Pamiętaj o tym, jeżeli w prawidłowy sposób chciałabyś zadbać o dobro swojej pociechy. Proces stymulacji bodźców jest jednym z najważniejszych elementów, który należy uwzględnić podczas codziennych aktywności i zabaw.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
POMOC I KONTAKT

789 000 059

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl